Filtry powietrza
- 02 Lu, 2023
- Blog
Filtry powietrza –
co trzeba wiedzieć o filtrach w oczyszczaczach powietrza?
Filtry to element, który decyduje o skuteczności i przeznaczeniu danego modelu oczyszcza. Czym charakteryzują się dostępne na rynku rozwiązania i które z nich wybraliśmy do naszych urządzeń?
__
Oczyszczacze powietrza Gotar 800 bazują na pięciu rodzajach filtrów, z których każdy ma inne priorytety zastosowania. Każdy filtr jest wielowarstwowy, czyli zawiera filtr wstępny, filtr EPA/ HEPA oraz filtr węglowy. Różnią się od siebie zawartością węgla aktywnego oraz powierzchnią materiału HEPA, dają tym samym możliwość indywidualnego dobrania zestawu filtrów w/g specyficznych i indywidualnych potrzeb odbiorcy. W praktyce jest do wyboru kilkadziesiąt opcji zestawienia filtrów. Tam, gdzie wymagana jest filtracja pyłów zawieszonych PM2.5 i PM 10, stosuje się filtry o dużej powierzchni materiału HEPA. Jeśli priorytetem jest usuwanie nieprzyjemnych lub szkodliwych zapachów, stosujemy filtry o podwyższonej zawartości węgla aktywnego. Skuteczność stosowania węgla aktywnego znana jest od ponad 100 lat, był i jest stosowany m.in. w maskach przeciwgazowych.
Dodatkowo oferujemy filtry każdego z wymienionych rodzajów, które w naszej firmie zostały pokryte powłoką cząsteczek nano srebra. Jest to nasza odpowiedź na pandemię, oraz zapotrzebowanie placówek edukacyjnych w bardziej skuteczny oczyszczacz do walki bakteriami i wirusami. Możesz zamówić taką opcję filtrów w naszej firmie.
Co warto wiedzieć o filtrach powietrza?
Istnieje sporo czynników obniżających jakość powietrza, którym oddychamy. Problemem jest nie tylko zanieczyszczenie wynikające z przemysłu czy komunikacji miejskiej, ale także dym tytoniowy, kurz, pyłki roślin czy opary chemikaliów, na które bezwiednie często możemy być narażeni. Obok oczywistych i zauważalnych zanieczyszczeń istnieją także te, których nie widać gołym okiem, a które oddziałują negatywnie na organizm. Mowa tu o alergenach, zarodnikach pleśni czy chociażby roztoczach, które często są przyczyną dolegliwości układu oddechowego.
Czego możesz się spodziewać po naszych oczyszczaczach i zastosowanych w nich filtrach?
Naszym klientom dajemy wybór spośród kilku możliwych opcji zastosowanych filtrów, aby dostosować urządzenie do ich indywidualnych potrzeb. W podstawowej wersji oczyszczacze Gotar 800 wyposażone są w filtr wstępny.
Filtr wstępny
Jest to pierwszym filtr, przez który przechodzi zassane przez oczyszczacz powietrze. Na tym etapie, wyłapywane są największe, widoczne gołym okiem zanieczyszczenia takie jak kurz, naskórek, większy pył, sierść. Dzięki zatrzymaniu największych zabrudzeń kolejne, bardziej specjalistyczne filtry, nie zużywają się szybko. Filtr można czyścić ręcznie, odkurzać, lub zabezpieczyć odpowiednią tkaniną , która zatrzyma kurz i inne zanieczyszczenia mechaniczne, a następnie może być wyprana. Takie osłony dopasowane do filtrów są dostępne w naszej ofercie.
Filtr węglowy
Filtr węglowy są zbudowane z granulek węgla aktywnego, nie występują samodzielnie, służą jako wsparcie w skutecznym filtrowaniu powietrza. Ich zadaniem jest neutralizacja lotnych związków organicznych, szczególnie tych emitowane podczas palenia papierosów bądź zapachów pojawiających się podczas używania farb czy klejów mających intensywny zapach. Doskonale sprawdzają się także podczas gotowania. Regularne czyszczenie przedłuża żywotność filtra, jednak po jakimś czasie, gdy wchłonie dużą ilość zanieczyszczeń, filtr należy zastąpić nowym, aby mógł skutecznie działać. Stosowane są w placówkach szkolnych, przedszkolnych i w biurach, w celu skutecznego eliminowania nieprzyjemnych zapachów.
Filtr EPA/HEPA/ULPA
Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) to jeden z najważniejszy filtrów stosowanych w nowoczesnych oczyszczaczach powietrza. Jego funkcją jest pochłanianie pyłów zawieszonych (m.in. PM 2.5 i PM10), roztoczy kurzu, pyłków, bakterii oraz wirusów.
Istnieje kilka klas skuteczności, m.in.
- EPA E10 – usuwa min. 85% zanieczyszczeń
- EPA E11 – usuwa min. 95% zanieczyszczeń
- EPA E12 – usuwa min. 99,5% zanieczyszczeń
- HEPA H13 – usuwa min. 99,95% zanieczyszczeń
- HEPA H14 – usuwa min. 99,995% zanieczyszczeń
W naszych oczyszczaczach stosujemy wyłącznie filtry najwyższej jakości, czyli EPA E12, HEPA H13 i HEPA H14 , które cechują się dokładnością usuwania zanieczyszczeń. Filtry tego typu wymagają regularnej wymiany. Podobnie jak w przypadku filtrów węglowych ich wymiana czy czyszczenie zależne są od pory roku, miejsca używania oczyszczacza, stopnia zanieczyszczenia powietrza, częstotliwości pracy urządzenia czy wreszcie jakości zastosowanego filtra. W zależności od tych czynników w praktyce nasze filtry wymienia się średnio co 6 miesięcy. W przypadku placówek edukacyjnych ze względu na ograniczony czas pracy, wymiany powinno się dokonywać co rok szkolny, przed rozpoczęciem zajęć. W zastosowaniu biurowym, zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza.
Filtr zmywalny
Producenci, celem ograniczenia kosztów eksploatacji, stosują w swoich urządzeniach filtry zmywalne, które można czyścić pod bieżącą wodą. Jednak takie filtry nie mogą zawierać węgla aktywnego, a zamiast mat filtrujących o wysokich parametrach filtrujących, stosuje się ich substytuty z tworzywa sztucznego. W efekcie ich zdolność filtrowania jest dużo gorsza niż typowych filtrów HEPA. W naszych urządzeniach nie stosujemy filtrów zmywalnych. W zamian oferujemy koszulki ochronne, które można uprać i zastosować ponownie.
Filtr elektrostatyczny (jonowy)
Jonizator powietrza występuje zwykle jako dodatkowy filtr pozwalający zwiększyć skuteczność oczyszczacza powietrza. Zasada działania filtra opiera się na tym, że urządzenie wytwarza niewidoczne dla oka jony ujemne, które w kontakcie z kurzem, bakteriami, wirusami i roztoczami, niszczą ich strukturę, powodując, ze te opadają na ziemie. Dzięki temu można je usunąć przy pomocy odkurzacza.
W naszych urządzeniach nie zdecydowaliśmy się na tego typu rozwiązanie.