Promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe UV wytwarzane w sposób sztuczny, często służy do dezynfekcji oraz sterylizacji pomieszczeń. Aby nie stwarzało zagrożenia, należy mieć świadomość, że promieniowanie UV musi być pod kontrolą.

Promieniowanie UV w przyrodzie

Wiadomo, że jesteśmy bombardowani w naturze słonecznym promieniowaniem UV.
Jednak nasza atmosfera skutecznie zatrzymuje najbardziej szkodliwe promieniowanie UV-C w zakresie długości fali 100 – 280 nm, pomimo szkodliwego wpływu człowieka na warstwę ozonową atmosfery.
Jednak do sterylizacji, oraz dezynfekcji , co ze względu na oddziaływanie na patogeny jest uznawane powszechnie za ,, oczyszczanie powietrza”, nagminnie używa się lamp UV-C , które wg producentów oczyszczaczy pomagają w walce z bakteriami i wirusami.

Skutki uboczne

Nawet krótkie narażanie się na promieniowanie UV-C może skutkować dotkliwymi poparzeniami, oraz ryzykiem uszkodzenia wzroku. Ten rodzaj fali najłatwiej wnika do komórek organizmów żywych i uszkadza trwale ich DNA (stąd skuteczny efekt bakteriobójczy). Skutkiem takich uszkodzeń komórek w przypadku wirusów i bakterii jest ich degradacja, ale w przypadku człowieka narażonego na to oddziaływanie, może być pojawienie się nowotworu.

Ze względu na to, że ani w placówkach edukacyjnych ani w biurach, nikt w praktyce nie podejmie się obowiązku zagwarantowania bezpiecznego korzystania z lamp UV/ działanie pod nieobecność ludzi/ wietrzenie pomieszczeń p użyciu lamp UV/ nie zdecydowaliśmy się na ich instalowanie w naszych oczyszczaczach.

Zobacz także: